550D565X0050R2BE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
Parametric Equivalent
5.6 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial
550D565X0050R2BE3
DigiKey Part Number
550D565X0050R2BE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550D565X0050R2BE3
Description
CAP TANT 5.6UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
550D565X0050R2BE3 Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
50 V