150D565X0006A2B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
5.6 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6 V Axial
150D565X0006A2B
DigiKey Part Number
150D565X0006A2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150D565X0006A2B
Description
CAP TANT 5.6UF 20% 6V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150D565X0006A2B Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6 V