150D685X0100R2T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100 V Axial
150D685X0100R2T
DigiKey Part Number
150D685X0100R2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150D685X0100R2T
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 100V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150D685X0100R2T Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
100 V