152D685X0050B2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial
152D685X0050B2T
DigiKey Part Number
152D685X0050B2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
152D685X0050B2T
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
152D685X0050B2T Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
50 V