SMCJ6.5CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 1,059
In Stock: 3,455
Datasheet
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ6.5CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ6.5CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V