SMDJ6.5CA-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 360
Central Semiconductor Corp
In Stock: 254
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
11.2V Clamp 267.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ6.5CA-T7
DigiKey Part Number
SMDJ6.5CA-T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ6.5CA-T7
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ6.5CA-T7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.9A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V