SMCJ150A-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 770
STMicroelectronics
YAGEO
In Stock: 95
YAGEO
Microchip Technology
Bourns Inc.
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ150A-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ150A-E3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ150A-E3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ150A-E3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150A-E3/9AT
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V