5.0SMDJ150A-T7
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ150A-T7TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ150A-T7CT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ150A-T7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ150A-T7
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Detailed Description
243V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ150A-T7 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V