SMBJ170CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 50
In Stock: 2,350
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Similar
STMicroelectronics
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ170CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ170CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V