SMBJ170CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 50
In Stock: 2,350
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Similar
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ170CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ170CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CA-M3/5B
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V