SE15PJ-E3/85A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SE15PJ-E3/85A-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SE15PJ-E3/85A |
Description | DIODE STANDARD 600V 1.5A DO220AA |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 600 V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 900 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V |
Packaging Tape & Reel (TR) | Capacitance @ Vr, F 9.5pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Obsolete | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V | Supplier Device Package DO-220AA (SMP) |
Current - Average Rectified (Io) 1.5A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 1.5 A | Base Product Number |