SE15PJ-M3/85A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5,411
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5,900
Datasheet
Diode 600 V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP)
eSMP® Package Evolution
SE15PJ-M3/85A
DigiKey Part Number
SE15PJ-M3/85A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE15PJ-M3/85A
Description
DIODE STANDARD 600V 1.5A DO220AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
900 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
9.5pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
DO-220AA (SMP)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 1.5 A