SA26CA-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Littelfuse Inc.
42.1V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA26CA-E3/54
DigiKey Part Number
SA26CA-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA26CA-E3/54
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V