P5KE26CA-AP
DigiKey Part Number
353-P5KE26CA-AP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P5KE26CA-AP
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO15
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-15
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V