SA24HE3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
43V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA24HE3/54
DigiKey Part Number
SA24HE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA24HE3/54
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43V