SA24AHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
38.9V Clamp 12.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA24AHE3/54
DigiKey Part Number
SA24AHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA24AHE3/54
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA24AHE3/54 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V