BZX84B13-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,904
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 470
Diodes Incorporated
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Zener Diode 13 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B13-G3-08
DigiKey Part Number
BZX84B13-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B13-G3-08
Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B13-G3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW