BZX84B13-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,904
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Diodes Incorporated
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
onsemi
Zener Diode 13 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B13-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84B13-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B13-E3-18
Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW