5KP58-E3/73 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
In Stock: 840
103V Clamp 48.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP58-E3/73
DigiKey Part Number
5KP58-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP58-E3/73
Description
TVS DIODE 58VWM 103VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
48.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V