1.5SMC56CA-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Central Semiconductor Corp
Similar
Similar
YAGEO
YAGEO
Diotec Semiconductor
77V Clamp 19.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC56CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC56CA-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC56CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V