1.5SMC56CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 1,805
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
MCC (Micro Commercial Components)
77V Clamp 19.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC56CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC56CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC56CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V