1.5SMC15AHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,943
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
STMicroelectronics
21.2V Clamp 70.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC15AHE3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC15AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC15AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
70.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V