1.5SMC15A-E3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC15A-E3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC15A-E3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC15A-E3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC15A-E3/9AT
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.2V Clamp 70.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC15A-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
70.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V