IMC1210SY1R2K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 1,636
Bourns Inc.
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 390 mA 750mOhm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210SY1R2K
DigiKey Part Number
IMC1210SY1R2K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210SY1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 390MA 750 MOHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)