IMC1210EB4R7M is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 64
Bourns Inc.
In Stock: 8,005
Datasheet
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 224 mA 1.5Ohm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210EB4R7M
DigiKey Part Number
IMC1210EB4R7M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210EB4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)