IMC1008ER1R5J
DigiKey Part Number
541-IMC1008ER1R5JTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IMC1008ER1R5JCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IMC1008ER1R5JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1008ER1R5J
Description
FIXED IND 1.5UH 220MA 1.65 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 220 mA 1.65Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.65Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
250MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)