IHLP5050FDER2R2M01
DigiKey Part Number
541-1033-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1033-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1033-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050FDER2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 22A 4.2 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 22 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP5050FDER2R2M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)