SRP1270-2R2M
DigiKey Part Number
SRP1270-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1270-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1270-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1270-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 22A 4.2 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 22 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1270-2R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.539" L x 0.539" W (13.70mm x 13.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
40A