HN4K03JUTE85LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2,923
Datasheet
N-Channel 20 V 100mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount 5-SSOP
HN4K03JUTE85LF
DigiKey Part Number
HN4K03JUTE85LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HN4K03JUTE85LF
Description
MOSFET N-CH 20V 100MA USV
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12Ohm @ 10mA, 2.5V
Mfr
Vgs (Max)
10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8.5 pF @ 3 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
200mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
5-SSOP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V