2SJ168TE85LF
DigiKey Part Number
2SJ168TE85LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SJ168TE85LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SJ168TE85LF
Description
MOSFET P-CH 60V 200MA SC59
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 200mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SC-59
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SJ168TE85LF Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2Ohm @ 50mA, 10V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
85 pF @ 10 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
200mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
SC-59
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V