THS50100RJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 273
Datasheet
Upgrade
Riedon products by Bourns
In Stock: 28
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 0
100 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
THS50100RJ
THS50100RJ
THS50100RJ
DigiKey Part Number
A132031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS50100RJ
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Resistance
100 Ohms
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W