KAL50JB100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Vishay Dale
In Stock: 53
Riedon products by Bourns
In Stock: 26
100 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
KAL50JB100R
DigiKey Part Number
KAL50JB100R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50JB100R
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KAL50JB100R Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W