MPR20C220RJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sfernice
In Stock: 115
Datasheet
220 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Flame Proof, Non-Inductive, Safety Thick Film
MPR20C220RJ
DigiKey Part Number
A105521-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPR20C220RJ
Description
RES 220 OHM 5% 20W TO220-2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPR20C220RJ Models
Category
Features
Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220-2
Resistance
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)