RTO020F220R0JTE3
DigiKey Part Number
RT20J-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTO020F220R0JTE3
Description
RES 220 OHM 20W 5% TO220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor TO-220-2 Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTO020F220R0JTE3 Models
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.606" (15.40mm)