FK26X5R0J476MR000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 939
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 696
Datasheet
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK26X5R0J476MR000
DigiKey Part Number
445-FK26X5R0J476MR000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X5R0J476MR000
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X5R0J476MR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)