FK24X5R1E335KR000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 371
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 419
Datasheet
Similar
In Stock: 104
Similar
In Stock: 492
In Stock: 517
In Stock: 456
In Stock: 506
In Stock: 348
In Stock: 205
3.3 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK24X5R1E335KR000
DigiKey Part Number
445-FK24X5R1E335KR000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X5R1E335KR000
Description
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24X5R1E335KR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)