FK20X5R1H335KN000
DigiKey Part Number
445-FK20X5R1H335KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK20X5R1H335KN000
Description
CAP CER 3.3UF 50V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK20X5R1H335KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)