C1005X7R1H471K/50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 22,123
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Venkel
Direct
Venkel
Murata Electronics
Murata Electronics
Johanson Dielectrics Inc.
In Stock: 390
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
YAGEO
470 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C1005X7R1H471K/50
DigiKey Part Number
C1005X7R1H471K/50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7R1H471K/50
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005X7R1H471K/50 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)