C0402X7R500-471KNP
DigiKey Part Number
2679-C0402X7R500-471KNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402X7R500-471KNP
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402X7R500-471KNP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)