B41856C7477M008 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 10,183
Datasheet
Rubycon
In Stock: 716
Rubycon
In Stock: 676
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 507
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
B41856C7477M008
DigiKey Part Number
495-B41856C7477M008TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41856C7477M008
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41856C7477M008 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
42 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C