B41858C7477M000
DigiKey Part Number
495-6026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C7477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 73mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41858C7477M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.202 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
73mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C