B32671L6333K289 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32671L6333K289 |
Description | CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.033 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32671L6333K289 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 110°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 250V | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Voltage Rating - DC 630V | Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |