B32621A0472J000
DigiKey Part Number
495-1344-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32621A0472J000
Description
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 500V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32621A0472J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)