B32620A0472J000
DigiKey Part Number
495-1346-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32620A0472J000
Description
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 500V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32620A0472J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)