NR3015T150M
DigiKey Part Number
587-2616-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2616-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2616-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR3015T150M
Description
FIXED IND 15UH 560MA 432 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 560 mA 432mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR3015T150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
560mA
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
432mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
23MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)