MSAST042SCG2R7AWNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Murata Electronics
2.7 pF ±0.05pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
MSAST042SCG2R7AWNA01
DigiKey Part Number
587-MSAST042SCG2R7AWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAST042SCG2R7AWNA01
Description
CAP CER 2.7PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MSAST042SCG2R7AWNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)