MCHK1608TR47MKN
DigiKey Part Number
587-MCHK1608TR47MKNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCHK1608TR47MKNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCHK1608TR47MKNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCHK1608TR47MKN
Description
FIXED IND 470NH 2.7A 43 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Multilayer Inductor 2.7 A 43mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCHK1608TR47MKN Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0603
Inductance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)