AMK316BJ476ML-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 4,305
Datasheet
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 149,474
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
TDK
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
47 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
AMK316BJ476ML-T
DigiKey Part Number
AMK316BJ476ML-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMK316BJ476ML-T
Description
CAP CER 47UF 4V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AMK316BJ476ML-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)