CDRH2D14NP-120NC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
12 µH Shielded Inductor 640 mA 394mOhm Max Nonstandard
CDRH2D14NP-120NC
DigiKey Part Number
308-1950-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH2D14NP-120NC
Description
FIXED IND 12UH 640MA 394 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
620mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
394mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)