BPDS00030316120T00
DigiKey Part Number
553-BPDS00030316120T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPDS00030316120T00
Description
FIXED IND 12UH 640MA 394 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Inductor 640 mA 394mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
394mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)
Current - Saturation (Isat)
620mA